Plakát ke stažení zde.

 

Již druhý ročník hudebního festivalu Jakuba Jana Ryby začne letos 28. dubna 2019 zahajovacím koncertem v Rožmitále pod Třemšínem.

Pondělí, 18 Únor 2019 22:01 Tisková zpráva

Cílem festivalu je především prezentace Ryby jako renesanční osobnosti a umělce mimořádného talentu. Je na čase přestat Rybu vnímat jen jako autora České mše vánoční. Festival představí Rybovo dílo tak, jak ho neznáte, ve špičkové interpretaci, na místech jeho kraje, v dobovém i kulturním kontextu, s péčí, která mu náleží.

Festival během tří měsíců nabídne pět koncertů, mši, odbornou konferenci a interpretační kurzy s workshopy. To vše na místech Rybova kraje. V Rožmitále pod Třemšínem, v barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy, ve Starém Rožmitále a na zámku v Březnici. Závěrečný koncert se uskuteční v Praze, v chrámu Sv. Mikuláše na Malé Straně. Na programu bude světová premiéra Nešporních zpěvů Jakuba Jana Ryby.

Na koncertech vokálně – instrumentální, symfonické a komorní hudby se představí mladí i renomovaní umělci, kteří se ujmou nejen skladeb Jakuba Jana Ryby a také dalších autorů, zejména jeho současníků. Návštěvníci festivalu se mohou před každým koncertem těšit na dramaturgický úvod a především na samotné umělce: violoncellistu Eduarda Šístka, který provede rožmitálskou premiéru Rybova violoncellového koncertu, Collegium Marianum  pod vedením Jany Semerádové, orchestr L’Armonia Terrena, Škampovo kvarteto, vokální soubor L’Armonia vocale, dirigenty Zdeňka Klaudu, Zbyňka Müllera a Jakuba Kydlíčka se Smíšeným pěveckým sborem a Barokním orchestrem pražské Konzervatoře. V netradiční roli varhaníka se představí kapelník Ensemble Inégal Adam Viktora. Titul Rybův junior má letos v držení flétnistka Eliška Hejhalová, účastnice interpretačních kurzů Rybova festivalu v roce 2018 a vítězka soutěže Concertino Praga, která vystoupí 15. května na zámku v Březnici.  Festival podporuje vznik nové hudby. V loňském roce jsme uvedli skladbu Jaroslava Pelikána „Confessiones“. Pro letošní ročník jsme oslovili skladatele Jaroslava Krčka. Jeho skladba bude v premiéře uvedena na koncertě 10. května v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále.

 

Program ke stažení zde.

 

 

 

 

 

 

CD s první nahrávkou Rybova úžasného Stabat mater je na světě!

Jubilejní rok 2015, v němž jsme si připomínali 250. výročí narození a 200. výročí úmrtí Jakuba Jana Ryby, se stal nejen příležitostí k uspořádání řady významných kulturních akcí (koncerty, přednášky, výstavy, vydání knihy…) u nás v Rožmitále, v Rybových rodných Přešticích i v mnoha městech po celé naší vlasti, ale také důležitým impulsem k dalším zajímavých projektům. Přinesl své plody i v tomto roce 2016, který je výročním rokem Rybova nejslavnějšího díla České mše vánoční „Hej, mistře“. Všechny mají jediný cíl – ukázat šíři a rozmanitost Rybovy hudební tvorby. V Českém rozhlase vznikla nahrávka České mše vánoční v její původní podobě podle notového materiálu vydaného v roce 2014, Český rozhlas Plzeň zahájil natočením Rybova houslového koncertu D dur projekt, díky němuž v plzeňském rozhlase postupně vzniknou nahrávky všech 5 dochovaných Rybových koncertů. V prvních měsících roku 2017 by měl pokračovat nahráváním houslového koncertu d moll, jehož notový materiál v  listopadu tohoto roku z Rybova originálu spartovali předseda a tajemnice SJJR.

Za nejvýraznější počin však bezesporu můžeme považovat vznik vůbec první veřejnosti dostupné nahrávky Rybova monumentálního oratoria Stabat mater z roku 1805, vrcholného a patrně nejzávažnějšího díla celé jeho tvorby. Slavnostnímu představení CD, které se uskutečnilo v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici v Praze 8. listopadu 2016, předcházelo intenzivní studium dvou dobových opisů skladby a příprava moderního notového materiálu. Vše pak vyvrcholilo nastudováním díla a v posledních srpnových dnech i jeho profesionálním natočením.

Vedení SJJR mohlo být díky kontaktu s pány Zdeňkem Klaudou (dirigent), Ing. Tomášem Janečkem (Nibiru Publishers, vydavatel CD) a Jakubem Hrubým (Braunensis Art, vydavatel notového materiálu) od počátku u toho. Jsme rádi, že jsme mohli přispět radou, pomocí při korekturách či vytvořením textu do bookletu zmíněného CD. Předseda SJJR se mohl s hlavními aktéry také osobně potkat tady u nás v Rožmitále a byl osobně účasten samotného nahrávání i slavnostního představení CD. Velké poděkování patří všem, kteří tento po všech stránkách náročný projekt připravili a zrealizovali.

Nahrávku tohoto závažného, duchovně hlubokého a technicky velmi náročného díla zdobí brilantní a procítěné výkony vynikajících pěvců – Simony Šaturové, Markéty Cukrové, Jamese Kryshaka a Adama Plachetky, pěveckého sboru Martinů Voices a vynikajícího orchestru L´armonia terrena pod vedením Zdeňka Klaudy. Věříme, že právě díky ní získá Stabat mater Jakuba Jana Ryby nejen trvalé místo mezi nejvýznamnějšími klenoty české duchovní hudby, ale svým poselstvím naděje vyvěrající z Kristovy oběti, kterou při kompozici díla tak silně vnímal i sám autor, osloví co nejširší okruh posluchačů.

Více informací o celém projektu najdete pod těmito odkazy:

https://www.facebook.com/larmonia.terrena/?pnref=story

http://www.rozhlas.cz/mozaika/hudba/_zprava/jakub-jan-ryba-psal-cistou-hudbu-rika-zdenek-klauda-iniciator-nahravky-jeho-stabat-mater--1667575

 

 

 

Jubilejní rok 2015 začíná přinášet své plody...

U Braunensis Art bude vydán notový materiál Rybových dětských písní ze sbírky Dar pilné mládeži, dále skladby pro cembalo a dueta pro housle a klavír.

MgA. Jakub Hrubý připravuje nový vzdělávací program pro učitele ZUŠ zaměřený na osobnost Jakuba Jana Ryby.

V Českém rozhlase Plzeň by vznikla nahrávka Rybova houslového koncertu D dur z roku 1799. V příštím roce by měl být natočen další Rybův koncert, tentokrát Grand Concert pour Violon principal z roku 1801.

 

GIVT - KLIKNI A POMÁHEJ

GIVT je internetový projekt, který umožňuje přímou podporu neziskových organizací. Vy nakupujete a Givt z vašeho nákupu zasílá vámi zvolené organizaci část peněz z vaší útraty.

Vyberte si na stránkách GIVTu internetový obchod, kde běžně nakupujete. Z každého vašeho nákupu jde předem dané procento přímo na účet zvolené neziskové organizace!

www.givt.cz

Podpořte nás, když nakupujete!

 

Přidali jsme se do projektu GIVT.cz. Pokud nakupujete na internetu – od svetru, přes parfém, televizor, dovolenou a nebo si objednáváte jídlo domů – můžete nám pomoci.

 

Uděláte to takto:

1. Před nákupem půjdete na http://bit.ly/SpolečnostJakubaJanaRyby

2. Vyberete naši organizaci a e-shop na kterém chcete nakoupit.

3. Nakoupíte, jak jste zvyklí.

 

To je celé. Nestojí vás to ani korunu navíc a my dostaneme část peněz z ceny nákupu.

Pokud nechcete na tuto možnost pomoci nikdy zapomenout, tady http://bit.ly/GivtRozšíření najdete chytré rozšíření prohlížeče, které vám vždy při nakupování GIVT připomene.

Nakupovat se dá i anonymně, takže pokud nechcete, nemusíte se nikam registrovat. A můžete o této možnosti říci i svým přátelům – ať nenakupují "zbytečně" :)

Díky, že na nás myslíte a pomáháte nám!

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Main page Contacts Search Contacts Search