top of page

.

Ryba a Rožmitál

.

Rožmitál pod Třemšínem – působiště Jakuba Jana Ryby

Malebné město v překrásném údolí pod zalesněnými brdskými vrchy, v kraji pod památným Třemšínem (827 m n. m.), založené v roce 1230 a proslavené rodem Lvů z Rožmitála, vybízí k procházce, či větší túře okolními brdskými lesy i k návštěvě svých pamětihodností. Můžete se tu vydat i po stopách Jakuba Jana Ryby…

.

 

Po Rybových stopách

Starý Rožmitál

V části nejdéle osídlené, ve Starém Rožmitále, stojí odnepaměti farní kostel Povýšení sv. Kříže s unikátními Rybovými varhanami z roku 1750, na něž v létech 1788–1815 jako zdejší regenschori a učitel hrál Jakub Jan Ryba. Zde pravděpodobně roku 1796 zazněla poprvé jeho Česká mše vánoční. Místo, kudy kráčela nejen rožmitálská historie, vybízí k návštěvě především v období Vánoc. Rybova nejznámější, vskutku nadčasová a stále inspirující skladba tu každoročně zaznívá jako doprovod mše sv. na Štědrý den od 22 hodin. V roce 1990 byla na stěnu kostela instalována pamětní deska České mše vánoční, věnovaná tomuto Rybovu nejslavnějšímu dílu. Prohlídky kostela s odborným výkladem a ukázkou hry na varhany pro početnější skupiny zajišťuje Římskokatolická farnost Starý Rožmitál ve spolupráci se SJJR.

.

.

deska ČMV

.

 

Na farním hřbitově založeném v roce 1854 se přímo proti vchodu do kostela (mezi dvěma vzrostlými jasany) nachází hrob Jakuba Jana Ryby. V roce 1855 sem byly jeho ostatky přeneseny z morového hřbitova. Na konci téže řady stojí za pozornost také náhrobek Rybova nejstaršího syna Dr. med. Josefa A. Ryby (1795–1856), který sem byl ze hřbitova na Olšanech převezen v roce 1993. Původní hřbitov rozkládající se okolo kostela, byl v roce 1854 zrušen a následně zplanýrován. Dnes už ho připomínají pouze závěsné desky na zdi kostela a litinový náhrobek faráře Šolleho.

.

.

.

 

Jakub Jan Ryba byl 12. 4. 1815 pohřben jako sebevrah na bývalém morovém hřbitově v polích za městem u Nového rybníka. Dodnes toto místo připomíná v roce 2019 zrestaurovaný litinový kříž obklopený čtyřmi vzrostlými lipami.

.

.

.

 

Starorožmitálská fara je jako čp. 1 nejdéle obydleným rožmitálským domem. Kněží jsou ve Starém Rožmitále doloženi od 14. století. Současná farní budova byla vystavěna po požáru v roce 1794.

.

 

Kaplanky, malebné obydlí pro kaplany s mansardovou střechou bylo vybudováno na místě bývalé kostnice v době Rybově, kdy zde bylo zřízeno druhé kaplanské místo.

.

 

Za bránou v blízkosti kaplanek stojí mezi dvěma lipami kamenná socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1729. Je vůbec nejstarším dílem svého druhu v Rožmitále

.

 

Město Rožmitál pod Třemšínem

Městu vévodí renesanční zámek s gotickou věží, v minulosti majetek slavných Lvů z Rožmitála. V době Rybově byl sídlem správy arcibiskupského panství a jako dcera hospodářského ředitele (purkrabího) Jana Jakuba Laglera se tu narodila Rybova manželka Anna (1769–1823).

.

.

.

 

Zámecká zahrada byla založena v Rybově době, za arcibiskupa Viléma Florentina Salm-Salma. V roce 1803 tu byla u příležitosti 10. výročí jmenování arcibiskupem provedena Rybova rozsáhlá oslavná kantáta s německým textem.

.

 

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Náměstí byl původně městskou kaplí postavenou v roce svatořečení sv. Jana Nepomuckého v roce 1729. Filiálním kostelem se stal po neobarokní přestavbě zrealizované v letech 1904–1905 podle návrhu architekta Josefa Fanty (1856–1954). Varhany, na něž tu také hrával Jakub Jan Ryba, se nedochovaly. Do ochozu kůru byla v roce 1852 zasazena litinová deska s jedním z Rybových hesel: Pozoruj denně tvé (své) činy a zkoumej je.

.

.

.

Základní umělecká škola Jakuba Jana Ryby byla založena v roce 1952 jako Městská hudební škola Jakuba Jana Ryby. Od roku 1990 sídlí v budově bývalé obecné a později základní devítileté školy pocházející z poloviny 19. století. Pamětní deska nad jejím vchodem byla odhalena v roce 1888 u příležitosti 100. výročí Rybova příchodu do Rožmitála.

.

.

.

 

Ulice Rybova vede z Náměstí kolem místa, kde stávala stará škola, až ke kostelu ve Starém Rožmitále.

.

 

Budova staré školy na Příkopech se zděným přízemím a roubeným patrem z roku 1686, ve které žil a učil Jakub Jan Ryba, vyhořela při ničivém požáru města v roce 1871. Ve válečném roce 1915 byla na upraveném domě u příležitosti 100. výročí úmrtí odhalena pamětní deska. Po roce 1945 byla přízemní budova do základů zbořena a postaven byl patrový objekt, který je dnes v soukromých rukou.

.

 

Podbrdské muzeum bylo otevřeno v rozsáhlém zrekonstruovaném komplexu budov bývalého Agrostroje (původně Podbranského mlýna) v Palackého ulici v roce 2010. V jeho hlavní budově lze navštívit expozice věnované pánům z Rožmitála, životu na Podbrdsku a především památník Jakuba Jana Ryby a jeho České mše vánoční, jedinečnou a ucelenou expozici věnující se životu a dílu nejvýznamnější osobnosti našeho města, na jejímž vzniku se zásadně podílela Společnost Jakuba Jana Ryby. Završilo se tím úsilí několika generací ctitelů Rybova odkazu.

.

.

.

 

Kamenné sousoší sv. Václava s anděly na mostě pod Podbrdským muzeem pochází z roku 1803. Slavnostnímu osazení soch českých patronů byl přítomen i Jakub Jan Ryba. Kamenná socha sv. Jana Nepomuckého byla však později projíždějícím vozem s kládami shozena a rozbita a následně byla nahrazena sochou litinovou.

.

 

Rybova mohyla nad Voltuší, kamenný pomník postavený roku 1933 nad kamenným křížem z roku 1854 stojí na místě, kde 8. dubna 1815 Jakub Jan Ryba ukončil svůj život. Jeho tělo bylo nalezeno až třetí den poté. Toto místo je každoročně cílem pochodu Vánočním krajem Rybovým.

.

.

.

 

Milovníci pěší turistiky mohou trasu muzeum – kostel – mohyla absolvovat pěšky a projít se tak i Alejí královny Johany z Rožmitála a cestou k mohyle uvidět celý Rožmitál a jeho malebné okolí téměř z ptačí perspektivy.

.

 

Cílem návštěvníků se může stát i památný Třemšín (827 m n. m.), o němž pojednává i německá báseň Jakuba Jana Ryby. V 2. polovině 19. století se sem konaly celonárodní poutě. U kapličky Proměnění Páně z roku 1771 je každoročně v neděli po 6. srpnu sloužena poutní mše svatá. Nádherná příroda brdského lesa láká k návštěvě v jakékoliv roční době, mnoho příznivců má i tradiční Novoroční výstup na Třemšín.

 

Ať se Vám u nás líbí!

.

bottom of page